Om het aantal werknemers dat langdurig ziek is te verminderen, is in 2002 de Wet verbetering poortwachter (Wvp) ingesteld. De focus ligt op snel en effectief ingrijpen, zodat het verzuim korter wordt.
Volgens de wet verbetering poortwachter moeten werkgevers, samen met de werknemer en de arbodienst, ervoor zorgen dat de zieke werknemer zo snel mogelijk verantwoord weer aan het werk kan. Ook werknemers zijn verplicht hieraan mee te werken.
Werkgevers en werknemers hebben een aantal verplichtingen die al beginnen in de eerste week van de ziekmelding.
Eerste ziektejaar
Na een jaar
Als werkgever moet je je werknemers bij ziekte gedurende twee jaar lang 70% van het laatst verdiende loon doorbetalen. Als je niet kunt aantonen dat je je als werkgever voldoende hebt ingespannen om de werknemer te laten re-integreren, dan kun je worden verplicht om ook het derde jaar loon door te betalen. Het is dus belangrijk om de stappen in de Wvp goed te volgen.
Volgens de wet verbetering poortwachter moet altijd eerst worden onderzocht of de werknemer weer kan terugkeren in zijn huidige functie. Kan dit niet? Dan moet er eerst worden gekeken naar passend werk binnen het eigen bedrijf (1e spoor). Lukt ook dit niet en is er geen andere functie waarin de werknemer kan terugkeren? Dan moet je als werkgever samen met de werknemer op zoek gaan naar passend werk bij een andere werkgever (2e spoor).